Pomidory w ogrodzie – jak sadzić by wyrosły dorodne?

Pomidory należą do najchętniej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach i na działkach. Ich owoce mają szerokie zastosowanie w kuchni i są cenione za wyjątkowe walory smakowe i właściwości zdrowotne. Powszechnie hodowcy kupują sadzonki pomidorów, ale warto spróbować też samodzielnego przygotowania ich rozsady z nasion.

Nasiona pomidorów – kiedy i jak siać pomidory w domu?

Termin wysiewu pomidorów na rozsadę jest bardzo ważną kwestią, która warunkuje obfitość zbiorów. Najlepszym czasem wysiewu jest marzec. W miesiącu tym jest już na tyle dużo światła, żeby siewki nie były wyciągnięte i blade. Wyprodukowanie rozsady pomidora trwa średnio 50-60 dni.

Nasiona pomidorów można wysiewać do różnych pojemników, najczęściej wykorzystuje się wielodoniczki, czyli tzw. palety rozsadowe. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne. Nie może to być ziemia z ogrodu, ani też uniwersalne podłoże do uprawy roślin. Nasiona najlepiej wykiełkują na gotowym podłożu do wysiewu nasion.

Po wysianiu nasion należy zapewnić im temperaturę ok. 25°C, gdyż wtedy najszybciej kiełkują. Gdy pojawią się pierwsze kiełki temperaturę obniżamy do 18-20°C w dzień i 12-15°C w nocy. Cały czas pilnujemy, aby podłoże było wilgotne. Gdy rozwinie się pierwszy liść właściwy, siewki pomidora należy przepikować.

Kiedy sadzić rozsady pomidorów do gruntu?

W tunelach, szklarniach i pod folią pomidory można sadzić już pod koniec kwietnia, chyba, że zanosi się na przymrozki, wówczas lepiej jest poczekać do ich zakończenia. Zazwyczaj jest to 15 maja. Dobrze przystosowane stanowisko to ważny czynnik uprawy pomidorów, gwarantujący dorodność zbiorów. Jeśli w miejscu przeznaczonym pod uprawę pomidorów w poprzednim sezonie rosły mocno wymagające rośliny (np. pomidory, papryki, ogórki, dynie) to należy do wyjałowionej gleby dostarczyć dodatkowe składniki odżywcze. Do najskuteczniejszych sposobów zaliczają się te naturalne, a mianowicie użycie obornika, kompostu lub węgla brunatnego.

Najlepszą glebą dla pomidorów jest żyzna gleba piaszczysto-gliniasta o pH w granicach 5,5-6,5. Ziemię należy wcześniej pozbawić chwastów i innych pozostałości roślinnych.

Uprawa pomidorów – jakie wybrać najlepsze stanowisko?

Dla pomidorów wybieramy stanowiska jak najbardziej słoneczne. Stara zasada mówi, że pomidor wymaga minimum 8 godzin słońca dziennie. Wysokie temperatury dobrze wpływają na rozwój rośliny. Jednocześnie unikamy miejsc mocno wietrznych, aby zapobiec złamaniu delikatnej rozsady w początkowej fazie wzrostu.

Głębokość sadzenia pomidora jest kluczem do sukcesu, gwarantującym dorodne zbiory. Pomidora trzeba zakopać naprawdę głęboko – połowa jego długości musi znaleźć się pod ziemią. Dzięki temu korzenie rozsady wytworzą się na całej zakopanej łodydze, co ułatwi roślinie pobieranie składników odżywczych z głębszych warstw gleby. Ostatecznie wpłynie to na szybkość wzrostu pomidora i smak owoców.

Zachowanie odpowiedniej odległości między roślinami to równie ważny czynnik wpływający na uprawę. Liście pomidorów nie powinny się dotykać, aby możliwość pobierania przez nie promieni słonecznych była jak największa. Równie ważny jest przewiew między liśćmi – ruch powietrza pomaga utrzymać roślinę w dobrej kondycji. W gruncie i pod osłonami pomidory sadzi się w rozstawie 60 × 50 cm. Ta odległość zapewni również nieograniczony rozrost korzeni.

Jak uzyskać obfite plony pomidorów?

Dla uzyskania wielu pysznych owoców na krzaku niezbędne jest przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych takich jak przycinanie pędów bocznych, obrywanie liści i ogławiania.

  • usuwanie bocznych pędów tzw. wilków

Zbyt duża ich liczba osłabia roślinę, która traci energię na krzewienie się. Brak jej wówczas siły na zawiązywanie owoców, co skutkuje mniejszymi plonami.

  • obrywaniu dolnych liści

Liście znajdujące się poniżej gron owocowych nie są roślinie potrzebne. Ich usunięcie będzie skutkowało przekazaniem energii na dojrzewanie pomidorów, zamiast na zasilanie liści.

  • ogławianie pomidorów

Ogławianie to usuwanie wierzchołka pędu głównego na krzaku. Zabieg ten przynosi korzyści w postaci zatrzymania dalszego wzrostu rośliny i wydatkowaniu przez nią energii na dojrzewanie owoców.

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Brakuje informacji na temat słowa kluczowego i fraz dodatkowych. Proszę podać te informacje, abyśmy mogli zaproponować odpowiedni tytuł artykułu.

Brakuje informacji na temat słowa kluczowego i fraz dodatkowych. Proszę podać te informacje, abyśmy mogli zaproponować odpowiedni tytuł artykułu.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to było… Moment, przecież mamy